Grades of preservation and abbreviations

proof 00 proof polierte platte (kiiltolyönti)
0 10 unc unzirkuliert Pl= platina/platinum
01 8 EF (XF) vorzüglich Au= kulta/guld/gold
1+ 6 VF sehr schön Ag= hopea/silver
1 4 F schön Ae= pronssi/brons
1? 2 VG sehr gut erhalten * = kuvattu/avbildad/image