Grades of preservation and abbreviations

proof  00  proof  polierte platte (kiiltolyönti)
0  10  unc  unzirkuliert   Pl= platina/platinum
01  8  EF (XF)  vorzüglich   Au= kulta/guld/gold
1+  6  VF  sehr schön   Ag= hopea/silver
1  4  F  schön    Ae= pronssi/brons
1?  2  VG  sehr gut erhalten   * = kuvattu/avbildad/image