Useimpiin sormuksiin koonmuutos on mahdollinen. Koonmuutoksen ollessa mahdollinen, kokoa on usein mahdollista muuttaa noin 1-2 kokoa. Sormuksen tuotetiodoissa on maininta, kun koonmuutos on mahdollinen kyseiseen sormukseen. Jos maininitaa ei kuitenkaan ole ja olet kiinnostunut myynnissä olevasta sormuksesta, varmistaaksesi asian ole yhteydessä meihin ”Kysy tästä tuotteesta” -painikkeen kautta. Autamme mielellämme.
Safiiri- timanttisormus 2,20 + 0,50 ct
Safiiri- timanttisormus 2,20 + 0,50 ct
Safiiri on ollut vuosisatojen ajan kuninkaallisten suosikki, ja sen merkitys on säilynyt vahvana läpi historian. Esimerkiksi Ranskan kuninkaallisilla oli useita safiirikoruja, joilla he ilmensivät valtaansa ja asemaansa. Safiiri edusti valtaa, uskollisuutta ja jatkuvuutta – arvoja, jotka ovat yhä merkityksellisiä tänäkin päivänä. Safiirikoru, olipa se sitten sormus, kaulakoru tai rintakoru, kantaa mukanaan tätä kuninkaallista perintöä. Safiiri ei ole vain kaunis jalokivi, vaan myös symboli voimasta ja arvokkuudesta, joka on kestänyt vuosisatojen ajan.
Näyttävä 14 karaatin keltakullasta valmistettu vintage-sormus, jonka keskellä on ovaalin muotoon pyöröhiottu, hyvälaatuinen sininen safiiri. Safiirin paino on 2,20 ct, ja sen syvä sininen sävy muodostaa kauniin kontrastin kiillotetun keltakullan lämpimälle pinnalle.
Safiirin molemmille puolille on istutettu vanhahiontainen timantti. Timantteja on yhteensä kaksi, yhteispainoltaan 0,50 ct ja laadultaan W/P. Vanhahiontaisten timanttien käsin muotoilluille kiville ominainen, hieman yksilöllinen hionta antaa niille pehmeän ja elävän säihkeen, joka poikkeaa modernien briljanttien tarkasta valonpalautuksesta.
Leveä, pelkistetty kultarunko nostaa jalokivet vahvasti esille ja tekee sormuksesta veistoksellisen kokonaisuuden. Sinisen safiirin, vanhahiontaisten timanttien ja runsaan keltakultapinnan yhdistelmä antaa korulle persoonallisen vintage-ilmeen.
Sormuksen koko on 19,5 ja koonmuutos on tähän sormukseen mahdollinen sekä veloitukseton.
Gemmologi on suorittanut tutkimuksen kivet koruun istutettuina. Todistus sisältyy.
Ohjevähittäishinta (ovh.) 4 700 €
Huom! Vain osa valikoimastamme on esillä verkossa. Kutsumme sinut lämpimästi tutustumaan laajaan korukokoelmaamme liikkeessämme osoitteessa Aleksanterinkatu 50, Helsinki.
Korutyyppi : Sormus
Kunto : Uudenveroinen/ lähes uudenveroinen
Materiaali : Keltakulta
2900,00 €
Kysy lisää tuotteestaUseita tavallisia, turvallisia maksutapoja:
Veloitukseton koonmuutos tälle sormukselle.
Tälle tuotteelle kuljetus on ilmainen
FAQ
Kysymyksessä mainitut erityyppiset kivet eroavat toisistaan usealla tavalla.
Näitä eroja ovat mm:
Ominaisuudet ja laatu
Luonnon jalokiviin lukeutuvat eriväriset timantit, rubiini, safiiri ja smaragdi. Luonnon jalokivet ovat nimensä mukaisesti luonnon muovaamia ja ominaisuuksiltaan kovimpia värillisiä kiviä. Synteettiset jalokivet ja synteettiset korukivet puolestaan ovat ihmisen valmistamia, kovuudeltaan luonnon kiviä vastaavia, mutta tasalaatuisempia.
Harvinaisuus ja arvo
Synteettisesti valmistettu jalo- tai korukivi on saman näköinen kuin aito, mutta helpommin saatavissa sekä edullisempi hinnaltaan. Tämä vaikuttaa kiven arvostukseen, luonnon väri- ja jalokivet ovat harvinaisuutensa sekä ainutlaatuisuutensa vuoksi usein arvostetumpia.
Saatavuus
Synteettiset kivet ovat edullisempia valmistaa ja niitä on saatavilla suurempia määriä kuin luonnollisia jalokiviä, mikä tekee niistä edullisempia. Tämä tekee niistä houkuttelevan vaihtoehdon niille, jotka haluavat korkealaatuisen näköisen kiven, mutta eivät halua maksaa luonnollisen kiven hintaa.
Kovimpia/kestävimpiä koruissa käytettävistä värillisistä kivistä ovat safiiri ja rubiini, kolmantena smaragdi ja eriväriset topaasit. Näitä seuraavat erilaiset kvartsit kuiten ametisti ja sitriini. Akvamariini ja tansaniitti ovat likimain yhtä kovia kuin kvartsit. Opaalit ja helmet ovat pehmeimpia ja täten herkimpiä.
Värikivikorujen puhdistukseen pätee lähes samat ohjeet kuin muidenkin korujen puhdistukseen ja hoitoon; lämmin vesi, tippa pesuainetta ja pehmeä harja riittävät pitkälle. Pesuaineiden kanssa tulee kuitenkin toimia varovaisemmin. Osa jalokivistä, kuten esimerkiksi smaragdi, on huokoisempi ja täten herkempi puhdistusaineille. Lue lisää blogitekstistä: https://www.holmasto.fi/korujen-puhdistus-ohjeet/
Gemmologi tutkii jalokiven aitouden ja arvioi laadun ja arvon. Tutkimus alkaa visuaalisella tarkastelulla, jossa arvioidaan kiven väri, hionta, ja mahdolliset pinnan vauriot. Mikroskoopilla tarkastellaan sisäisiä sulkeumia, jotka voivat myös paljastaa kiven alkuperän.
Gemmologi mittaa valon taittumista, ja analysoi, kuinka jalokivi vastaanottaa ja heijastaa valoa (valon absorptio). Tämän perusteella selviää kiven kemialliset ominaisuudet. Kiven paino ja tiheys mitataan. Lopuksi gemmologi antaa kiven aitoudesta ja laadusta virallisen sertifikaatin, joka sisältää esineen vakuutusarvon.
Kyllä. Valikoima on käsin valittu ja jokainen koru on tutkittu ja entisöity huolella ja ammattitaidolla. Kulta ja jalokivet ovat mitä kiitollisimpia kohteita entisöidä. Materiaalit ovat käytännössä ikuisia ja täten aina palautettavissa alkuperäiseen loistoonsa.
Entisöinti tarkoittaa esineet tai muun kohteen palauttamista alkuperäiseen kuntoonsa. Entisöinnin tarkoitus on kunniottaa esineen alkuperäistä tyyliä ja henkeä, jotta lopputulos on mahdollisimman alkuperäistä vastaava. Korun entisöinnissä noudatetaan kaikissa vähintään nämä samat vaiheet: koru arvioidaan, puhdistetaan, tehdään mahdolliset korjaukset, koru kiillotetaan, kivien kiinnitykset tarkastetaan ja työ viimeistellään.
Meiltä saat aina rasian jokaiselle ostamallesi korulle. Rasia on joko uusi ja/tai koruun alkuperäisesti kuuluva, halutessasi molemmat.
Kun korun alkuperäinen rasia on tallessa ja erityisesti juuri kyseessä olevalle korulle muotoiltu rasia, se seuraa korua osana sen tarinaa. Kaikki uudet rasiamme ovat valkoisia ja niissä on kultainen HOLMASTO- logo painatus. Sisällä on pehmuste, jossa korun on hyvä matkata uuden omistajansa mukaan.
Brändi-koruilla, kuten Cartier, Bvlgari, Tiffany jne., on lähes poikkeuksetta oma alkuperäinen rasia. Rasia näkyy verkkokaupan kuvissa jos/kun sellainen on korulla.
Samaan ryhmään kuuluvia tuotteita

Ostamme kultaa
Ostamme kultaa kaikissa muodoissa, kultakoruista kultaharkkoihin ja romukultaa. Maksamme kilpailukykyisen hinnan päivittäin muuttuvan maailmanmarkkinahinnan mukaisesti.
Kultakauppaa luottamuksella jo vuodesta 1949.