14 karaattia ja 18 karaattia viittaavat siihen, kuinka paljon puhdasta kultaa esineessä on. 14 karaatissa (leima 585) puhtaan kullan osuus on 58,5 % koko massasta. Vastaavasti 18 karaattia (leima 750) kertoo, että puhdasta kultaa on 75,0%. Mitä korkeampi karaatti, sitä arvokkaampi kultaseos on. Erilaisissa kultaseoksissa käytetään mm. Palladiumia, kuparia ja/tai hopeaa, jotta saadaan aikaiseksi esimerkiksi halutun värinen (keltainen, valkoinen tai punainen) lopputulos.
KALEVALA Suotniemensolki
KALEVALA Suotniemensolki
Kalevala Korun Suotniemen solki on näyttävä esimerkki suomalaisesta muinaiskoruperinteestä ja sen vuosisatoja säilyneestä koristeellisesta muotokielestä. Tämä vuonna 1968 valmistettu solki pohjautuu ristiretkiaikaiseen korulöytöön Käkisalmen Suotniemestä, historialliselta Karjalan alueelta.
Korun pyöreää, avointa rakennetta koristaa runsas ja taidokkaasti sommiteltu kasviornamentiikka, jota kutsutaan palmettikuvioksi. Palmetti on tyylitelty kasviaihe, jonka juuret ulottuvat antiikin koristeperinteeseen ja joka levisi vuosisatojen kuluessa eri puolille Eurooppaa. Suotniemen soljessa kuvio muodostuu kauniisti kaartuvista, toisiinsa kietoutuvista köynnöksistä ja pienistä pallomaisista koristeista. Yksityiskohtainen pintakuviointi ja symmetrinen sommittelu antavat korulle sen tunnistettavan, historiallisen ilmeen.
Suotniemen solki kertoo ajasta, jolloin korut olivat paitsi pukeutumisen koristeita myös osoituksia käsityötaidosta ja kulttuurien välisistä vaikutteista. Karjalan alueen muinaiskoruissa yhdistyivät paikalliset perinteet ja kauppayhteyksien mukana kulkeutuneet koristelutavat.
Vuonna 1968 valmistettu Suotniemen solki on kiinnostava löytö erityisesti Kalevala Korun keräilijöille ja suomalaisen koruhistorian ystäville. Sen runsas ornamenttiikka, historiallinen esikuva ja yli puolen vuosisadan ikä tekevät siitä hienon esimerkin Kalevala Korun varhaisemmasta tuotannosta.
Korutyyppi : Rintaneula
Kunto : Uudenveroinen/ lähes uudenveroinen
Materiaali : Keltakulta
1170,00 €
Kysy lisää tuotteestaUseita tavallisia, turvallisia maksutapoja:
Tälle tuotteelle kuljetus on ilmainen
FAQ
Kulta on alkuaine (Au) ja sen atomit koostuvat yhdestä ainoasta protonista ja elektronista. Kullan keltainen väri johtuu siitä, miten sen elektronit reagoivat valon kanssa. Kullan atomit absorboivat ja heijastavat valoa tietyllä tavalla, joka antaa sille keltaisen värin.
On hyvä huomata, että kulta voi olla eri sävyistä keltaista riippuen siitä, kuinka paljon muita metalleja sekoittuu siihen. Esimerkiksi valkokulta saadaan lisäämällä kultaan muita metalleja, kuten palladiumia tai hopeaa. Kullan eri seokset ovat eri värisiä, mutta tyypillinen mielikuva kullasta liittyy sen keltaiseen väriin.
Kulta kestää aikaa ja käyttöä erinomaisesti. Kulta ei hapetu tai ruostu, eikä reagoi helposti muiden aineiden kanssa. Kulta on suhteellisen pehmeä aine, mutta esimerkiksi normaalisti ja kauniisti pidetyt korut muuttuvat kuin uusiksi puhdistamalla ja kiillottamalla.
Kyllä. Valikoima on käsin valittu ja jokainen koru on tutkittu ja entisöity huolella ja ammattitaidolla. Kulta ja jalokivet ovat mitä kiitollisimpia kohteita entisöidä. Materiaalit ovat käytännössä ikuisia ja täten aina palautettavissa alkuperäiseen loistoonsa.
Entisöinti tarkoittaa esineet tai muun kohteen palauttamista alkuperäiseen kuntoonsa. Entisöinnin tarkoitus on kunniottaa esineen alkuperäistä tyyliä ja henkeä, jotta lopputulos on mahdollisimman alkuperäistä vastaava. Korun entisöinnissä noudatetaan kaikissa vähintään nämä samat vaiheet: koru arvioidaan, puhdistetaan, tehdään mahdolliset korjaukset, koru kiillotetaan, kivien kiinnitykset tarkastetaan ja työ viimeistellään.
Meiltä saat aina rasian jokaiselle ostamallesi korulle. Rasia on joko uusi ja/tai koruun alkuperäisesti kuuluva, halutessasi molemmat.
Kun korun alkuperäinen rasia on tallessa ja erityisesti juuri kyseessä olevalle korulle muotoiltu rasia, se seuraa korua osana sen tarinaa. Kaikki uudet rasiamme ovat valkoisia ja niissä on kultainen HOLMASTO- logo painatus. Sisällä on pehmuste, jossa korun on hyvä matkata uuden omistajansa mukaan.
Brändi-koruilla, kuten Cartier, Bvlgari, Tiffany jne., on lähes poikkeuksetta oma alkuperäinen rasia. Rasia näkyy verkkokaupan kuvissa jos/kun sellainen on korulla.
Samaan ryhmään kuuluvia tuotteita

Ostamme kultaa
Ostamme kultaa kaikissa muodoissa, kultakoruista kultaharkkoihin ja romukultaa. Maksamme kilpailukykyisen hinnan päivittäin muuttuvan maailmanmarkkinahinnan mukaisesti.
Kultakauppaa luottamuksella jo vuodesta 1949.