OMEGA 35 mm, v.1958
OMEGA 35 mm, v.1958
Omega vuodelta 1958 on hieno esimerkki 1950-luvun klassisesta sveitsiläisestä kellonvalmistuksesta. Kellossa on ajalle tyypillinen pelkistetty vaalea kellotaulu, kullanväriset tunti-indeksit sekä sirot osoittimet. Kokonaisuutta täydentää 14k keltakultainen kuori.
Kellon yhteydessä käytetty nimitys ”Suomi-kuori” tarkoittaa, että sveitsiläinen Omega-koneisto ja muut kellon osat on aikanaan tuotu Suomeen ja kello on koottu Suomessa kotimaiseen kultakuoreen. Tällainen käytäntö liittyi erityisesti aikakauden tuonti- ja verotuskäytäntöihin: valmiin kultakellon tuonnin sijaan koneisto voitiin tuoda erikseen ja asentaa Suomessa valmistettuun jalometallikuoreen. Suomi-kuoriset Omegat muodostavatkin mielenkiintoisen osan suomalaisen kello- ja kultasepänalan historiaa.
Kellossa on mekaaninen käsivetoinen koneisto, joka vedetään käyntiin kruunusta. Kello on valmistettu vuonna 1958, ja sille on tehty täyshuolto elokuussa 2026. Se toimitetaan Omega-huoltokotelossa sekä huoltosaatteen kanssa.
Huom. Kellon takapohjassa kaiverrus.
Condition : Erinomainen
Material : Punakulta
3900,00 €
Ask more about productMultiple common and secure payment methods
Shipping is free for this product
Related products

We buy gold
We buy gold in all shapes, from gold jewelry to gold bars and scrap gold. We pay a competitive price according to the daily changing world market price. Gold trading with confidence since 1949.